Menu

29 september 2023

Nieuw centrum onderzoekt oorzaken chronische infectieziekten

De prestigieuze Yale Universiteit heeft het Centrum voor Infectie & Immuniteit opgericht om long covid, ME en chronische lyme te onderzoeken. De vele mensen met long covid hebben de noodzaak aangetoond om deze ‘post-acute infectiesyndromen’ te onderzoeken. Yale Universiteit bevindt zich in de regio van de bosrijke gemeente Lyme in de VS en speelde een belangrijke rol toen de ziekte van Lyme daar in 1975 aan het licht kwam. De missie van het nieuwe centrum is om beter inzicht te krijgen in de oorzaken van deze chronische aandoeningen. “Het is het eerste centrum in zijn soort”, zegt oprichter hoogleraar Akiko Iwasaki. “Post-acute infectiesyndromen worden al tientallen of misschien wel honderden jaren genegeerd. Ons centrum bevindt zich in een unieke positie om deze ziekten aan te pakken vanwege onze opgebouwde expertise van long covid en onze samenwerkingen tussen verschillende disciplines.”

Post-acuut infectiesyndroom verwijst naar chronische ziekten die optreden na een acute infectie met een virus, bacterie of parasiet. Ze komen het vaakst voor bij vrouwen van middelbare leeftijd. Door covid zijn er véél meer mensen met deze aandoeningen. Minstens tien procent van de mensen met covid ontwikkelen long covid, waardoor mensen met aanhoudende, vaak invaliderende klachten achterblijven. Onderzoekers schatten dat wereldwijd 75 miljoen mensen aan long covid lijden. Aangezien er dagelijks nieuwe infecties ontstaan, is er “geen einde in zicht”, zegt Iwasaki.
 
Het centrum gaat de samenwerking tussen onderzoekers uit verschillende disciplines van Yale Universiteit en daarbuiten versnellen en intensiveren. Alhoewel long covid, ME en chronische lyme worden veroorzaakt door verschillende ziekteverwekkers, leiden ze vaak tot vergelijkbare symptomen – waaronder vermoeidheid, niet-verkwikkende slaap, dysautonomie en pijn. Daarom gelooft Iwasaki dat er vergelijkbare mechanismen achter zitten. “Als we zelfs maar met één van deze ziekten kunnen achterhalen wat het onderliggende mechanisme is, dan kunnen we die kennis toepassen om andere vormen van post-acute infectiesyndromen te voorkomen en behandelen.”